Part Number : Z60-152-050
Length : 6inch
Inner Diameter : 60mm | 2.37inch
Spring Rate : 5.0kgf/mm | 280lbs/inch
Usable Stroke : 94mm | 3.7inch
Max Stroke : 103mm | 4.1inch
*Length and rate will not reflect image shown as it is color coordinated based on ID.
View more 6-inch length | 60mm ID Metric Coilover Springs
SOLD ONLY IN PAIRS.
Part Number : Z60-152-050
Length : 6inch
Usable Stroke : 94mm | 3.7inch
Max Stroke : 103mm | 4.1inch
-65%
Metric Coilover Spring - 6" Length | 60mm ID | 5kgf/mm
Description
SOLD ONLY IN PAIRS.
Part Number : Z60-152-050
Length : 6inch
Usable Stroke : 94mm | 3.7inch
Max Stroke : 103mm | 4.1inch
You may also like
NEW
Thumbnail 1
Metric Coilover Spring - 4" Length | 60mm ID | 18kgf/mm
NEW
Thumbnail 1
Metric Coilover Spring - 4" Length | 60mm ID | 20kgf/mm
Metric Coilover Spring - 5" Length | 60mm ID | 16kgf/mm
Metric Coilover Spring - 5" Length | 60mm ID | 17kgf/mm
Metric Coilover Spring - 5" Length | 60mm ID | 14kgf/mm
Metric Coilover Spring - 5" Length | 60mm ID | 15kgf/mm
-65%NEW
Metric Coilover Spring - 4" Length | 60mm ID | 38kgf/mm
Metric Coilover Spring - 5" Length | 60mm ID | 13kgf/mm
-65%NEW
Metric Coilover Spring - 4" Length | 60mm ID | 32kgf/mm
-65%NEW
Metric Coilover Spring - 4" Length | 60mm ID | 46kgf/mm
-65%NEW
Metric Coilover Spring - 4" Length | 60mm ID | 42kgf/mm
Metric Coilover Spring - 5" Length | 60mm ID | 12kgf/mm
Metric Coilover Spring - 6" Length | 60mm ID | 5kgf/mm | K-Tuned