Part Number: A60-072-040
Length : 72mm/2.8inch
Inner Diameter : 60mm/2.25inch
Spring Rate : 4.0kgf/mm 224lbs/inch
Stroke : 42mm/1.7inch
FCH : 30mm/1.2inch
CW : 165kg/364lbs
*Image example is a 50lbs/inch spring rate
View more Assist springs
All Assist Springs comes with Stack Spring Adapter.
SOLD ONLY IN PAIRS.
Part Number: A60-072-040
Length : 72mm/2.8inch
Inner Diameter : 60mm/2.25inch
Stroke : 42mm/1.7inch
FCH : 30mm/1.2inch
CW : 165kg/364lbs
View more Assist springs
-65%
Flat Wire Assist Spring - 72mm Length | 60mm ID | 4kfg/mm
Description
SOLD ONLY IN PAIRS.
Part Number: A60-072-040
Length : 72mm/2.8inch
Inner Diameter : 60mm/2.25inch
Stroke : 42mm/1.7inch
FCH : 30mm/1.2inch
Flat Wire Assist Spring - 72mm Length | 60mm ID | 4kfg/mm | K-Tuned