Part Number: A65-068-050
Length : 68mm/2.7inch
Inner Diameter : 65mm/2.5inch
Spring Rate : 5.0kgf/mm 280lbs/inch
Stroke : 41mm/1.6inch
FCH : 27mm/1.1inch
CW : 200kg/441lbs
*Image example is a 50lbs/inch spring rate
View more Assist springs
All Assist Springs comes with Stack Spring Adapter.
SOLD ONLY IN PAIRS.
Part Number: A65-068-050
Length : 68mm/2.7inch
Inner Diameter : 65mm/2.5inch
Stroke : 41mm/1.6inch
FCH : 27mm/1.1inch
CW : 200kg/441lbs
View more Assist springs
-65%
Flat Wire Assist Spring - 68mm Length | 65mm ID | 5kfg/mm
Description
SOLD ONLY IN PAIRS.
Part Number: A65-068-050
Length : 68mm/2.7inch
Inner Diameter : 65mm/2.5inch
Stroke : 41mm/1.6inch
FCH : 27mm/1.1inch
Flat Wire Assist Spring - 68mm Length | 65mm ID | 5kfg/mm | K-Tuned