Part Number: H60-060-030
Length : 60mm/2.4inch
Inner Diameter : 60mm/2.25inch
Spring Rate : 3.0kgf/mm 168lbs/inch
Stroke : 38mm/1.5inch
FCH : 22mm/0.9inch
CW : 120kg/265lbs
*Image example is a 4lbs/inch spring rate
View more Helper springs
All Helper Springs comes with Stack Spring Adapter.
SOLD IN PAIRS
Part Number: H60-060-030
Length : 60mm/2.4inch
Inner Diameter : 60mm/2.25inch
Stroke : 38mm/1.5inch
FCH : 22mm/0.9inch
CW : 120kg/265lbs
View more Helper springs
-65%
Flat Wire Helper Spring - 60mm Length | 60mm ID | 3.0kfg/mm
Description
SOLD IN PAIRS
Part Number: H60-060-030
Length : 60mm/2.4inch
Inner Diameter : 60mm/2.25inch
Stroke : 38mm/1.5inch
FCH : 22mm/0.9inch
Flat Wire Helper Spring - 60mm Length | 60mm ID | 3.0kfg/mm | K-Tuned