Part Number: A65-068-060
Length : 68mm/2.7inch
Inner Diameter : 65mm/2.5inch
Spring Rate : 6.0kgf/mm 336lbs/inch
Stroke : 41mm/1.6inch
FCH : 27mm/1.1inch
CW : 260kg/573lbs
*Image example is a 50lbs/inch spring rate
View more Assist springs
All Assist Springs comes with Stack Spring Adapters.
SOLD ONLY IN PAIRS.
Part Number: A65-068-060
Length : 68mm/2.7inch
Inner Diameter : 65mm/2.5inch
Stroke : 41mm/1.6inch
FCH : 27mm/1.1inch
CW : 260kg/573lbs
View more Assist springs
-65%
Flat Wire Assist Spring - 68mm Length | 65mm ID | 6kfg/mm
Description
SOLD ONLY IN PAIRS.
Part Number: A65-068-060
Length : 68mm/2.7inch
Inner Diameter : 65mm/2.5inch
Stroke : 41mm/1.6inch
FCH : 27mm/1.1inch
Flat Wire Assist Spring - 68mm Length | 65mm ID | 6kfg/mm | K-Tuned