Part Number: H60-135-0008
Length : 135mm/5.3inch
Inner Diameter : 60mm/2.25inch
Spring Rate : 0.1kgf/mm 4lbs/inch
Stroke : 118mm/4.6inch
FCH : 17mm/0.7inch
CW : 10kg/22lbs
*Image example is a 50lbs/inch spring rate
SOLD IN PAIRS
Part Number: H60-135-0008
Length : 135mm/5.3inch
Inner Diameter : 60mm/2.25inch
Stroke : 118mm/4.6inch
FCH : 17mm/0.7inch
CW : 10kg/22lbs
View more Helper springs
-65%
Flat Wire Helper Spring - 135mm Length | 60mm ID | 0.1kfg/mm
SOLD IN PAIRS
Part Number: H60-135-0008
Length : 135mm/5.3inch
Inner Diameter : 60mm/2.25inch
Stroke : 118mm/4.6inch
FCH : 17mm/0.7inch
Flat Wire Helper Spring - 135mm Length | 60mm ID | 0.1kfg/mm | K-Tuned