Part Number: H60-070-008
Length : 70mm/2.8inch
Inner Diameter : 60mm/2.25inch
Spring Rate : 0.8kgf/mm 45lbs/inch
Stroke : 43mm/1.7inch
FCH : 27mm/1.1inch
CW : 40kg/88lbs
*Image example is a 4lbs/inch spring rate
SOLD IN PAIRS
Part Number: H60-070-008
Length : 70mm/2.8inch
Inner Diameter : 60mm/2.25inch
Stroke : 43mm/1.7inch
FCH : 27mm/1.1inch
CW : 40kg/88lbs
View more Helper springs
-65%
Flat Wire Helper Spring - 70mm Length | 60mm ID | 0.8kfg/mm
SOLD IN PAIRS
Part Number: H60-070-008
Length : 70mm/2.8inch
Inner Diameter : 60mm/2.25inch
Stroke : 43mm/1.7inch
FCH : 27mm/1.1inch
Flat Wire Helper Spring - 70mm Length | 60mm ID | 0.8kfg/mm | K-Tuned