Part Number: H65-060-030
Length : 60mm/2.4inch
Inner Diameter : 65mm/2.5inch
Spring Rate : 3.0kgf/mm 168lbs/inch
Stroke : 36mm/1.4inch
FCH : 24mm/0.9inch
CW : 120kg/265lbs
*Image example is a 4lbs/inch spring rate
View more Helper springs
All Helper Springs comes with Stack Spring Adapter.
SOLD IN PAIRS
Part Number: H65-060-030
Length : 60mm/2.4inch
Inner Diameter : 65mm/2.5inch
Stroke : 36mm/1.4inch
FCH : 24mm/0.9inch
CW : 120kg/265lbs
View more Helper springs
Flat Wire Helper Spring - 60mm Length | 65mm ID | 3.0kfg/mm
Description
SOLD IN PAIRS
Part Number: H65-060-030
Length : 60mm/2.4inch
Inner Diameter : 65mm/2.5inch
Stroke : 36mm/1.4inch
FCH : 24mm/0.9inch
Flat Wire Helper Spring - 60mm Length | 65mm ID | 3.0kfg/mm | K-Tuned